علل به وجود آمدن خطوط چین و چروک در سنین پایین

خلاصه

اگر همیشه مراقب استفاده از کرم ضد آفتاب بوده‌اید، از اتاق‌های پر از دود سیگار و نوشیدن آب فراوان اجتناب کرده‌اید، ممکن است از کشف ظاهر ناگهانی خطوط ریز و چین و چروک‌های صورت در دهه بیست و سی سالگی خود ناامید شوید. مقابله با چین و چروک ها حتی قبل از اینکه آکنه نوجوان خود را در آینه عقب رها کنید، می‌تواند ناعادلانه به نظر برسد، و کسانی که با خطوط ناخواسته صورت سر و کار دارند، می‌توانند هزینه های زیا...

۱۴۰۱ پنج شنبه ۵ آبان
282بازدید
علل به وجود آمدن خطوط چین و چروک در سنین پایین

اگر همیشه مراقب استفاده از کرم ضد آفتاب بوده‌اید، از اتاق‌های پر از دود سیگار و نوشیدن آب فراوان اجتناب کرده‌اید، ممکن است از کشف ظاهر ناگهانی خطوط ریز و چین و چروک‌های صورت در دهه بیست و سی سالگی خود ناامید شوید. مقابله با چین و چروک ها حتی قبل از اینکه آکنه نوجوان خود را در آینه عقب رها کنید، می‌تواند ناعادلانه به نظر برسد، و کسانی که با خطوط ناخواسته صورت سر و کار دارند، می‌توانند هزینه های زیادی برای خرید ماسک های صورت فروشگاهی و درمان هایی که برای کند کردن روند پیری طراحی شده اند، کاهش دهند.

این درمان‌ها گاهی اوقات می‌توانند کمک کنند، اما راز به دست آوردن پوستی که به ظاهر پیر نشده است، اغلب در یافتن علت اصلی خطوط ریز شما نهفته است. با شناسایی مسائلی که مانع از به دست آوردن پوست صافی می‌شوند، می‌توانید روند پیری را از بین ببرید و دوباره با چهره ای تازه شروع کنید. ادامه مطلب را بخوانید تا درباره گزینه‌های خود، چه غیرپزشکی و چه پزشکی، برای جلوگیری از خطوط ریز و چین و چروک‌ها بیشتر بدانید.

 

 

علل به وجود آمدن خطوط چین و چروک در سنین پایین

 

آیا چین و چروک برای نوجوانان طبیعی است؟

معمولا برای نوجوانان ایجاد چین و چروک عمیق یا حتی خطوط ریز غیر معمول است. درم، لایه میانی پوست، حاوی فیبرهایی به نام الاستین و پروتئینی به نام کلاژن است. الاستین و کلاژن کافی مسئول ایجاد پوستی صاف، انعطاف پذیر و بدون چین و چروک هستند. درم با افزایش سن این مواد را از دست می‌دهد و به همین دلیل است که با افزایش سن دچار چین و چروک می‌شویم. با این حال، الاستین و کلاژن کافی در پوست در سال های نوجوانی وجود دارد و چین و چروک در این مرحله غیر معمول است.

بروز زودرس چین و چروک در نوجوانان می‌تواند به دلیل عوامل متعددی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آلودگی، استرس، خشکی پوست و حتی حالات صورت باشد.

 

علل چین و چروک نوجوانان

موقعیت ها و انتخاب های سبک زندگی زیر می‌تواند منجر به چین و چروک در نوجوانان شود.

1. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید معمولا شایع ترین علت چین و چروک های زودرس است. نوجوانانی که از استفاده از کرم ضد آفتاب در خارج از منزل زیر نور مستقیم خورشید غافل می‌شوند، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد چین و چروک های زودرس هستند.

اشعه مضر UV خورشید باعث ایجاد رادیکال های آزاد در پوست می‌شود. این رادیکال‌های آزاد به فیبرهای الاستین پوست آسیب می‌رسانند و منجر به ایجاد چین و چروک می‌شوند. استفاده از تخت های برنزه کننده اشعه ماوراء بنفش نیز می‌تواند به اثرات مشابهی منجر شود.

2. خوردن قند اضافی

مطالعات نشان می دهد که مصرف قند اضافی می‌تواند روند پیری پوست را تسریع کند. در بدن ما، قند دچار گلیکاسیون می‌شود، یک واکنش شیمیایی بین قند آزاد و پروتئین ها یا لیپیدها. این بر عملکرد پروتئین تأثیر می‌گذارد، خاصیت ارتجاعی پوست را ضعیف می‌کند و در نتیجه چین و چروک و سایر علائم پیری زودرس پوست را ایجاد می‌کند.

3. استرس بیش از حد

نوجوانان ممکن است به دلیل چندین تجربه مرتبط با مدرسه یا فشار همسالان، استرس را تجربه کنند. استرس شدید یا مداوم باعث افزایش سطح کورتیزول می‌شود، هورمونی که توسط غدد آدرنال ترشح می‌شود زمانی که بدن استرس را تجربه می‌کند. این هورمون تمام علائم پیری زودرس را در بدن افزایش می‌دهد، از جمله ایجاد چین و چروک های زودرس پوست.

 

علل به وجود آمدن خطوط چین و چروک در سنین پایین

 

4. کم خوابی

مطالعات نشان داده اند که خواب ناکافی می‌تواند بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر بگذارد، که می‌تواند بر تولید کلاژن تأثیر بگذارد. کمبود خواب می‌تواند بر توانایی بدن در ترمیم مولکول های کلاژن آسیب دیده تأثیر بگذارد. کلاژن ناکافی می‌تواند بر یکپارچگی پوست تأثیر بگذارد و منجر به پیری زودرس شود.

کمبود خواب همچنین می‌تواند سطح کورتیزول را افزایش دهد و منجر به چین و چروک های زودرس در نوجوانان شود.

5. سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود

دود تنباکو می‌تواند تمام قسمت های بدن از جمله پوست را تحت تاثیر قرار دهد. ترکیبات موجود در دود تنباکو می‌تواند با ممانعت از تولید کلاژن، علائم پیری پوست مانند چین و چروک را تسریع کند. ترکیبات دود تنباکو همچنین می‌توانند کلاژن را تخریب کنند. تخریب کلاژن موجود و اختلال در تولید کلاژن جدید در نهایت منجر به چین و چروک های زودرس می‌شود.

نیکوتین موجود در دود تنباکو می‌تواند رگ های خونی را منقبض کند و از رسیدن اکسیژن کافی به تمام لایه های پوست جلوگیری کند. انقباض عروق خونی می‌تواند به الاستین آسیب برساند و باعث شل شدن پوست و افزایش خطر ایجاد چین و چروک شود. کشیدن سیگار شامل جمع کردن لب ها می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک در اطراف دهان شود.

 

علل به وجود آمدن خطوط چین و چروک در سنین پایین

 

6. حالات تکراری صورت

حرکات و حالات مکرر صورت، مانند انقباض، بالا بردن ابروها و جمع کردن لب ها، می‌تواند باعث انقباض مکرر عضلات زیرین شود. این می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک های پوستی شود که در دراز مدت ممکن است به چین و چروک تبدیل شود.

7. قرار گرفتن در معرض آلودگی

ذرات آلاینده موجود در هوا می‌تواند باعث استرس اکسیداتیو شود که باعث علائم پیری پوست مانند چین و چروک های زودرس می‌شود. آلاینده های هوا می‌توانند به الاستین و کلاژن آسیب برسانند و خطر چین و چروک را افزایش دهند. برخی از ذرات معلق ممکن است از طریق فولیکول های مو به پوست نفوذ کنند و آسیب زودرس پوست را بیشتر کنند.

8. پوست خشک

کمبود رطوبت کافی می‌تواند باعث چروک شدن سلول های پوست و افزایش ظاهر خطوط و چین و چروک شود. پوست خشک ممکن است به عنوان یک سد ضعیف در برابر عوامل دیگر مانند آلاینده ها عمل کند که منجر به پیری زودرس می‌شود.

9. مصرف کم آب

مصرف ناکافی آب می‌تواند باعث نرسیدن آب ناکافی به سلول های پوست شود. در نهایت می‌تواند باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود و آن را بیشتر مستعد چین و چروک کند.

 

علل به وجود آمدن خطوط چین و چروک در سنین پایین

 

یک رژیم مراقبت از پوست را شروع کنید

اگر شما هم مثل خیلی ها هستید، روال مراقبت از پوست شما از سال های نوجوانی تغییر زیادی نکرده است. پاشیدن آب به صورت خود (یا حتی یک شستشوی کامل) در شب یا صبح ممکن است در مورد مراقبت از پوست شما بسیار موثر باشد و ممکن است محصولات صورت خود را براساس آنچه در فروش است انتخاب کنید. برای پوست شما بهترین نیست.

 

به همین دلیل، تغییر در روال مراقبت از پوست شما ممکن است چین و چروک را بیشتر نمایان کند. اگر از پاک کننده های روغنی به یک قابض خشک کننده تبدیل شده اید، ممکن است چین و چروک های جدیدی در زیر و اطراف چشمان خود مشاهده کنید. اگرچه ساختار سلولی پوست شما احتمالا تغییر نکرده است، اما مقدار آب سطحی که سلول‌های پوست شما در خود نگه می‌دارند احتمالا تغییر کرده است و ظاهر بالشی سلول‌های پوست کاملا هیدراته را کاهش می‌دهد.

 

انتخاب پاک‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌های صورت که نوع خاص پوست و مشکلات پوستی شما را هدف قرار می‌دهند، می‌تواند تا حد زیادی به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک کمک کند. اگر متوجه سوزش شدید، باید استفاده از یک محصول پوستی را متوقف کنید، اما در سایر موارد، امتحان کردن چند محصول قبل از انتخاب ممکن است به شما کمک کند تا بهترین را برای پوست منحصر به فرد خود انتخاب کنید.

 

ابتدا حقایق را بدانید

پاتریشیا وکسلر، متخصص پوست نیویورک، می‌گوید: ممکن است شما را شگفت‌زده کند که بدانید سطح کلاژن - پروتئینی که پوست را محکم نگه می‌دارد - از همان اوایل نوجوانی شروع به کاهش می‌کند. با این حال، بیشتر زنان در حدود 25 سالگی متوجه خطوط ریز و شلی پوست می‌شوند. وکسلر می‌گوید: «ژنتیک به نحوه پیری ما بستگی دارد، اما مطمئنا نحوه مراقبت از پوست نقش مهمی در نحوه ما دارد. می‌تواند آن را تغییر دهد."

علل به وجود آمدن خطوط چین و چروک در سنین پایین

آرام عبدالهی

عضویت در خبرنامه قبل از همه از محصولات جدید و تخفیف ها با خبر شوید