منافذ باز پوست و راه درمان آن

خلاصه

حتی اگر پوست نسبتا شفافی دارید، ممکن است از منافذ بزرگ پوست خود آگاه باشید. در حالی که نمی‌توانید اندازه منافذ خود را تغییر دهید، می‌توانید آنها را بسته و پوست خود را روشن تر و صاف تر کنید. نگاهی به علت ایجاد منافذ بزرگ و نحوه مقابله با این مشکل پوست بیندازید.

۱۴۰۱ چهارشنبه ۴ آبان
78بازدید
منافذ باز پوست و راه درمان آن

حتی اگر پوست نسبتا شفافی دارید، ممکن است از منافذ بزرگ پوست خود آگاه باشید. در حالی که نمی‌توانید اندازه منافذ خود را تغییر دهید، می‌توانید آنها را بسته و پوست خود را روشن تر و صاف تر کنید. نگاهی به علت ایجاد منافذ بزرگ و نحوه مقابله با این مشکل پوست بیندازید.

 

چه چیزی باعث ایجاد منافذ بزرگ پوست می‌شود؟

منافذ بزرگ پوست عمدتا ناشی از ژنتیک است. بنابراین اگر اعضای خانواده شما دارای منافذ بزرگ هستند، احتمالا این نوع پوست را به ارث برده اید. و با افزایش سن، پوست شما شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود می‌کند که می‌تواند منافذ را بزرگتر نشان دهد.

 

پوست مردان معمولا منافذ بزرگتری نسبت به پوست زنان دارد، اما تغییرات هورمونی، مانند بارداری، مطمئنا می‌تواند ظاهر منافذ بزرگ را در زنان افزایش دهد.

 

افرادی که به طور طبیعی پوست چرب دارند می‌توانند منافذ بزرگتری داشته باشند. در واقع، افرادی که پوست چرب دارند ممکن است منافذ بزرگتری داشته باشند به دلیل رشته های چربی (شاخه های سبوم). نباید با جوش های سرسیاه اشتباه گرفت، رشته های چربی روغن های طبیعی هستند که پوست را روان می‌کنند. با این حال، هنگامی که سبوم، پوست مرده و باکتری ها با هم مخلوط می‌شوند، می‌توانند منافذ مسدود شده ای ایجاد کنند که ممکن است بزرگتر از حد معمول به نظر برسند.

 

در نهایت، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند باعث بزرگتر به نظر رسیدن منافذ شما شود. آسیب های ناشی از نور خورشید می‌تواند سطح آب، کلاژن و الاستین پوست شما را کاهش دهد و می تواند لبه های منافذ شما را بکشد.

 

منافذ باز پوست و راه درمان آن

 

چگونه می‌توان منافذ باز پوست را درمان کرد؟

هنگامی که علت منافذ بزرگ خود را محدود کنید، می‌دانید که در واقع چه چیزی باید درمان شود. در اینجا فقط چند درمان وجود دارد که باید امتحان کنید.

 

 

درمان منافذ بزرگ ناشی از آسیب خورشید

اگر منافذ بزرگ شما به دلیل آسیب نور خورشید ایجاد شده است، زمانی که بیرون هستید از کرم ضد آفتاب و کلاه استفاده کنید. یک راه عالی برای درمان پوستی که از آسیب نور خورشید رنج می‌برد، استفاده از رتینوئیدها است.

 

علاوه بر رتینوئیدها، سعی کنید کرم های پوستی حاوی موادی مانند عصاره قهوه توت، چای سبز یا ویتامین C را پیدا کنید. این آنتی اکسیدان ها از الاستین و کلاژن پوست شما در برابر آسیب های خورشید محافظت می‌کنند و در نتیجه ظاهر منافذ شما را بهبود می‌بخشند.

 

منافذ باز پوست و راه درمان آن

 

 

درمان منافذ بزرگ ناشی از پوست چرب

ممکن است وسوسه شوید منافذی را که دارای رشته های چربی هستند فشار دهید زیرا ممکن است بزرگتر به نظر برسند. با این حال، سعی کنید پوست خود را منقبض نکنید زیرا ممکن است منجر به زخم شود.

 

سعی کنید داروهای موضعی با رتینوئیدها، اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک پیدا کنید. این مواد شیمیایی در شکستن و حل کردن پلاگ های سبوم عالی هستند.

 

برخی از افراد وسوسه می‌شوند که پوست خود را بیش از حد خشک کنند، که در پاسخ می‌تواند منجر به تولید بیش از حد چربی پوست شود، بنابراین با متخصص پوست خود مشورت کنید تا یک رژیم غذایی مناسب تهیه کنید.

 

 

درمان منافذ بزرگ ناشی از ژنتیک، سن و سایر عوامل

اگر منافذ بزرگ شما به راحتی با محافظت از پوست در برابر آسیب آفتاب یا چربی اضافی کنترل نمی‌شوند، ممکن است بخواهید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

 

او ممکن است درمان های داخل مطب مانند لایه برداری ژل گلیکولیک را توصیه کند. لایه بردارهای فرموله شده پوست به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کرده و پوست های مرده را از بین می‌برد که ظاهر منافذ بزرگ را به حداقل می‌رساند.

 

همچنین ممکن است متخصص پوست شما یک رژیم تخصصی مراقبت از پوست را تنظیم کند. به عنوان مثال، پزشک شما می‌تواند محصولات مراقبت از پوست eveline را تجویز کند. محصولات مراقبت از پوست که توسط متخصص پوست تجویز می‌شوند می‌توانند پوست شما را لایه برداری کنند، چربی سطح را خنثی کنند، باکتری ها را از بین ببرند و بافت پوست شما را اصلاح کنند.

 

برخی از این محصولات حاوی موادی مانند اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید هستند تا بتوانند آکنه را درمان کنند و همچنین اندازه منافذ شما را به حداقل برسانند.

منافذ باز پوست و راه درمان آن

آرام عبدالهی

عضویت در خبرنامه قبل از همه از محصولات جدید و تخفیف ها با خبر شوید